50 hraček pro neonatologii

14.11.2018

V úterý 6. listopadu 2018 se ve škole konala akce s názvem "50 hraček pro neonatologii". Vzhledem k 50. výročí, které slaví letos naše škola, a celý školní rok se nese v duchu "padesátek", jsme oslovili rodičovskou veřejnost a jednu školní "padesátkovou" akci zorganizovali s jejich pomocí.

V úterní podvečer přišlo do naší improvizované šicí dílny celkem třináct švadlenek, což byl ideální počet. Práci jsme si rozdělily podle náročnosti - někdo stříhal, sešíval, jiný polotovary hraček vyplňoval dutým vláknem, další kompletoval, zašíval otvory či našíval knoflíky a jiné aplikace. Vytvořily jsme takovou malou manufakturu. Práce nám šla od ruky, atmosféra byla výborná.

Na organizaci se spolu se mnou podílela vychovatelka školního klubu Lenka Pešková. Spolu jsme hledaly střihy jednoduchých hraček, nakoupily látky a další drobný materiál. Musím zmínit, že velkou pomocí po materiálové stránce nám byli také sponzoři. A to Šicí dílna Ireny Běhalové z Lačnova, která nám darovala zbytky polyesterových výplní, a paní Jarmila Nováková z Valašských Příkaz, která nám poskytla odstřižky látek ze své šicí dílny.

Výslednou metou pro nás bylo ušití padesáti hraček. A to se podařilo! Za tři hodiny intenzivní práce vzniklo přesně padesát krásných výrobků - medvídků, žabek, psíků, velryb, háďat, sov, ale našla se i myška, jezevčík či zajíc. Věřím, že všechny naše textilní hračky najdou svého majitele.

Projekt, se kterým jsme se seznámili prostřednictvím Mojí dílny, nese název NEO CUP. Právě pro něj jsme akci uskutečnili. Tento projekt se zaměřuje na pomoc předčasně narozeným dětem. Finanční prostředky, které se získají třeba prodejem hraček, které jsme my, v Horní Lidči, vyrobili, se použijí ve prospěch oddělení zlínské neonatologie na nákup potřebného vybavení a materiálu pro miminka a zajištění kvalitní péče a servisu celého oddělení.

A kam tedy poputují ušité výrobky? Naše hračky odvezeme v polovině listopadu do výše zmíněné Mojí dílny do Zlína. Tam na ně našijí etikety a 1. prosince 2018 v Městské hale v Otrokovicích budou hračky poskytnuty k prodeji při velké akci NEO CUPu. Doufám, že lidčanské hračky budou všechny prodány mezi prvními!

Chtěla bych poděkovat všem ochotným maminkách, přátelům školy, ale i našim kantorkám, které se akce zúčastnily. Děkuji za ochotu, elán a pozitivní atmosféru!

Že se tato akce setkala opravdu s nadšením dokazuje fakt, že samy účastnice navrhly další podobné setkání. V úterý 27. listopadu 2018 proto budeme šít drobné předměty a hračky pro školní vánoční jarmark.

Autor a foto: Mgr. Gabriela Daňková