Zápis do 1. třídy


Jak připravit dítě k zápisu

Zápis do školy je důležitým okamžikem v životě každého dítěte.
K zápisu bychom měli dítě připravovat dlouhodobě a řada rodičů to provádí zcela přirozeně. Rozhodně byste na dítě neměli vše "navalit" v posledních dnech před zápisem, zbytečně byste je mohli zahltit informacemi a znejistět.
Průběžně pracujte na zlepšování komunikačních schopností dítěte i na jeho soustředěnosti. Po přečtení pohádky si ji nechte od dítěte převyprávět, pokládejte mu otázky.
Pamatujte, že zápis do první třídy nejsou přijímací zkoušky. Mnohé děti mohou vůbec poprvé pocítit trému, proto je důležité, aby ze strany rodičů cítily podporu. Věty typu "Hlavně to dneska nesmíš zkazit" mohou působit spíše kontraproduktivně.


Co by mělo dítě znát

Při zápisu obvykle bývají přítomni dva učitelé či učitelky. Zatímco jeden z nich bude s rodiči probírat formální náležitosti, druhý se bude věnovat dítěti. Nenásilnou formou bude zkoušet úroveň jeho znalostí a dovedností.
Dítě by u zápisu mělo znát svoje jméno, kolik je mu let a kde bydlí. Řeč může přijít i na zaměstnání rodičů nebo počet a jména sourozenců. Mělo by poznat základní geometrické tvary (čtverec, obdélník, kruh, trojúhelník) a barvy. Dítě by mělo zvládat základní orientaci v prostoru - vědět, kde je nahoře a dole, vlevo a vpravo. Učitel/ka také vyzkouší, zda váš potomek převypráví známou pohádku vlastními slovy nebo odrecituje básničku. Nechá ho namalovat postavu, postavit domeček, nebo ho se ho zeptá, kolik jablíček je na obrázku.


Co budete k zápisu potřebovat

Nezapomeňte mít u sebe občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list dítěte. Cizinci musí navíc doložit doklad o povolení k pobytu.
Podcenit byste neměli ani oblečení. Že by se v něm dítě mělo cítit dobře a že by mělo být upravené je samozřejmostí. Malého předškoláka ale může rozhodit třeba chybějící kapesník, když se bude potřebovat vysmrkat.


Zápis do školy si užijte

Zápis je významným dnem v životě dítěte i jeho rodičů. Proto si ho zkuste užít a zbytečně se nestresujte. Po zápisu zajděte třeba do cukrárny, udělejte si slavnostní odpoledne a po příchodu domů malého předškoláka překvapte třeba dárkem v podobě nové školní aktovky.