Exkurze do polské Osvětimi pro žáky 9.ročníku

24.03.2019

V pondělí 18. března 2019 se třicet žáků 9. ročníku zúčastnilo už tradiční akce nazvané Osvětim - svědomí lidstva. Žáci navštívili koncentrační tábor Auschwitz I a tři kilometry vzdálený vyhlazovací tábor Auschwitz II - Birkenau. S průvodcem navštívili některé táborové bloky, vězení a ubikace. Stejně jako další mladí návštěvníci tohoto muzea z různých zemí světa se i naši deváťáci seznámili s tragickými osudy vězňů nacistické zvůle, mezi nimiž byli také občané Československa.

Zajímavé postřehy žáků 9. A třídy si můžete přečíst a jejich prostřednictvím tak alespoň zprostředkovaně zakusit atmosféru místa, na kterém přišlo o život téměř 1,5 milionu nevinných lidí.

"Myslím si, že je to dobré místo na zamyšlení."

"Byl to nezapomenutelný zážitek. Určitě všem doporučuju se tam podívat. Nejvíc mě zarazila hygiena, která byla otřesná. Myslím si, že většina z nás by si to ani nedovedla představit."

"...krutost, bolest, strach, nevědomost, trápení,..."

"Nejvíce emotivní místo byla plynová komora se spalovací místností (krematorium), kde zemřely statisíce Romů, Židů a válečných zajatců."

"...Osvětim je místo plné zvláštních pocitů a myšlenek."

"Práce osvobozuje...strach - utrpení - plynové komory - hlad - zima - zápach - nemoci - popravy... ."

"Exkurze splnila mé očekávání. Lidé přežívali v příšerných podmínkách, především co se hygieny týče, což ukazuje na to, že bychom měli být vděční za to, co máme."

"Dozvěděla jsem se plno nových informací."

"Byl to strašně zvláštní a hodně těžce popsatelný zážitek. Myslím, že by to měl vidět každý a to tak, jak to BYLO! Často si totiž mnozí z nás neuvědomují, že za těmi obrázky a videi se skrývá opravdová minulost, opravdoví lidé a opravdové emoce. STRACH, BÍDA, HLAD, BEZMOC. Nejvíce mě zarazilo to, že ředitel Osvětimi (na jméno si nevzpomenu) si přestěhoval celou rodinu hned vedle plynových komor a spalovacích pecí a byli schopni zde žít ,šťastný´ život. K zamyšlení stojí určitě také nápis nad branou: PRÁCE OSVOBOZUJE."

Autor a foto: Mgr. Lucie Poláchová