Kroužek šití

18.02.2020

Kroužek šití má za sebou další dva projekty z bavlněného plátna.

V lednu se děvčata pustila spolu s paní ředitelkou do šití obalu na knihu či zápisník. Práce na něm vypadala na první pohled jednoduše, ve skutečnosti vyžadovala velkou trpělivost a pečlivost. Před samotným šitím bylo nutné správně zkompletovat několik vrstev materiálu, přesně sešít drobné poutko na tužku, rozměřit a umístit záložku. Celý obal byl vyztužený vatelínem, který se musel umístit tak, aby byl na dotek znatelný, ale na pohled neviditelný. Při práci s bavlněným plátnem je nezbytná žehlička, kdy většina částí šitého výrobku se průběžně rozžehluje, zažehluje a rovná, aby výsledný výrobek byl nejen funkční, ale i krásný na pohled.

V únorovém kurzu si Lenka Pešková připravila pro dívky klasickou zástěru. Šilo se opět z plátna podle nakresleného střihu. Děvčata se na tomto výrobku naučila lemovat a začišťovat okraj látky šikmým proužkem a našívat tkanice. Znovu si procvičila rovné šití po zažehleném okraji. Na kapse, která zástěru zdobila, si vyzkoušela šití do oblouku.

Vedoucí kroužku musí konstatovat, že děvčata se s každou další lekcí zlepšují jak v technice, tak v rychlosti šití. Nebojí se žádných složitých operací a u šicích strojů jsou jako doma!

Autor a foto: Mgr. Gabriela Daňková