Ohlédnutí za retro týdnem na naší škole

07.06.2019

Jak již bylo mnohokrát zdůrazňováno, naše škola si v letošním školním roce připomíná 50. výročí od svého otevření.

A tak jsme letošní školní rok zacílili právě tímto směrem. Naše pozvání v měsíci říjnu přijali hosté, kteří svůj život s naší školou tím či oním způsobem spojili. Ať už v roli pedagogů, vedoucích pracovníků, pracovníků úseku kuchyně, technického zázemí a mnoha dalších osobností, klíčových pro chod školy.

A protože škola nežije jenom minulostí, ale žije svoji přítomnost, tak se naše pozornost v týdnu od 27. 5. - 31. 5. 2019 zaměřila na naše současné žáky.

V tomto týdnu probíhala výuka tak trošku jiným způsobem. Pedagogové do svých vyučovacích hodin zařazovali aktivity, které naše děti již neznají. Např. v hodinách Výchovy ke zdraví probíhala pod vedením zdravotní sestřičky výuka péče o dítě, žáci 9. ročníků se přenesli do předmětu ručních prací a pokoušeli se vyšít pomocí bavlnek křížkovým stehem jednoduchý motiv (ale byl to souboj jehla versus žák. Často vítězila neposlušná jehla a bavlnka se schválně sama od sebe sukovala).

Vyučující ve všech předmětech zařazovali retro prvky - ať už ve výzdobách tříd, kde se nám objevily červené karafiáty, vlajky spřátelené země, retro dečky, lampičky a jiné různé drobnosti. Pro žáky si učitelé připravili speciální pracovní listy, upravené texty a celou další řadu retro nápadů.

Hlavním RETRO dnem pak byla pro nás středa, která probíhala ve znamení retro oblečků a fotografování tříd, žáků, kolegů. Velmi bych ocenila nápaditost a chuť si tento den prožít jako před 50 lety. Děkuji všem kolegům za jejich zapojení a nápadité oblečení. Děkuji všem žákům, kteří do "toho šli spolu s námi" a tento den si prostě užili.

Vrcholem, ke kterému se pomalu blížíme, pak byl čtvrteční den. Za skvělé pomoci žáků devátých tříd se podařilo pro celou školu zorganizovat velké sportovní klání ve 14 různých disciplínách. Nad jejich pečlivou přípravou strávili učitelé a vedení školy spoustu času, ale stálo to za to.

Vždyť kdo z nás by zapomněl na běh v ploutvích, biatlonový závod na lyžích, které neposlušně padají z nohou, kdo z nás si někdy vyzkoušel skok vysoký v sukni, či musel absolvovat agility závod s prolézáním tunelu, kličkováním mezi kužely?

Kdo si vyzkoušel střelbu na panáka, vozil dříví v kolečku, ale s velkým rukavicemi, tančil se stuhou, převtělil se do broučků a koulel si svoji kuličku, snažil se trefit botou do výseče, skákat s kufrem v ruce a kloboukem na hlavě do písku - a ještě podat skvělý výkon?

Tak to všechno a ještě víc si užívali naši žáci.

Ve čtvrtek od ranních hodin ožil sportovní areál hudbou, smíchem, tancem, no zkrátka legrací a nadšením. Domnívám se, že se děti skvěle bavily a ponesou si tento den ve svých vzpomínkách.

Vrcholem čtvrtečního dopoledne pak bylo velké sportovní klání v běhu. Cílem bylo uběhnout 50 kol. Běželi žáci prvního, druhého stupně a učitelé. Každá skupina musela absolvovat 25 kol. Na tribuně nás žáci v roli diváků povzbuzovali hlasitým fanděním, které vlévalo sílu do žil těm z nás, jejichž fyzická kondice skončila v hodinách tělesné výchovy v době, kdy my kantoři byli žáky základní školy.

Velká poklona patří všem žákům za skvělý běh, sportovní nasazení, elán a radost, s jakou do závodu šli. Velké díky všem učitelům, kteří se zapojili do našich 25 kol. Někteří opravdu běželi celé kolo, jiní si troufli na jeho polovinu, další zkombinoval běh, chůzi, jízdu na kole, koloběžce. A dokonce se na startu objevil stařičký automobil - veterán, který si objel svá dvě kola.

A kdo vyhrál? Učitelé nebo žáci?

Všichni. V posledním kole za dospělé nastoupil na start pan Miloš Novák a pan Josef Tkadlec. Spolu absolvovali a dokončili 50. kolo a s žákyní 9. ročníku Luckou doběhli ruku v ruce do cílové rovinky.

Zkrátka - skvělý závod, plný legrace, smíchu, sportovního nasazení, fandění, povzbuzování a hlavně - radosti. A o tu nám šlo především.

Tečkou za čtvrtečním dnem pak byl koncert pana Pavla Helana, který probíhal v tělocvičně školy.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem učitelům, žákům a ostatním spolupracovníkům za krásný týden, který se bude opakovat snad za dalších........let.

Autor: Mgr. Martina Slováčková

RETRO SPORTOVNÍ DEN - VYHODNOCENÍ

1. stupeň

1. místo 4.B 69 bodů

2. místo 2.tř. 66 bodů

3. místo 5.tř. 59 bodů

-----------------------------------------

4. - 5. místo 3.tř. 58 bodů

4. - 5. místo 4.A 58 bodů

6. místo 1.tř. 46 bodů

2.stupeň

1. místo 7.B 69 bodů

2. místo 7.A 66 bodů

3. místo 8.B 60 bodů

-----------------------------------------

4. místo 6.B 59 bodů

5. - 6. místo 6.A 58 bodů

5. - 6. místo 8.A 58 bodů

7. místo 6.C 51 bodů

8. místo 9.AB 46 bodů

RETRO OBLEČENÍ - VYHODNOCENÍ

1. třída

Hedvika Matochová, David Vaculčík, Eliška Psotová

2. třída

Adéla Slánská, Sára Pecinová, Petr Plšek

3. třída

Denisa Petříková, Karolína Psotová, Josef Psota

4.A

Zita Šerá, Sofie Šviráková, Martin Ptáček

4.B

Vojtěch Kokáš, Eliška Cimbálníková, Matyáš Bělota

5. tř.

Mela Matůšová, Štěpán Filák, Sabina Pinďáková

6.A

Jolana Mikulínová, Marek Kamenčák, Vojtěch Mikulášek

6.B

Vendula Blahová, Markéta Mrázová, Ondřej Brlica

6.C

Jakub Krajča, Adél a Fojtů, Michal Trčka

7.A

Ondřej Slovák, Denisa Kudelová, Iveta Běloňová

7.B

Šimon Surových, Veronika Juřicová, Anežka Bučková

8.A

Karolína Dorňáková, Andrea Švachová, Jůlie Pohůnková

8.B

David Šarátek, Jana Chovancová, Marek Dorničák

9.A

Eliška Fojtů, Lucie Bučková, Veronika Beranová

9.B

Ondřej Holba, Rostislav Molek, Natálie Petříková