Poznej řemeslo - 8. ročníky

08.12.2018

4. PROSINCE, NA SVÁTEK SV. Barbory jsme se se skupinkou devíti statečných žáků vydali na expedici do Valašských Klobouk. Proč říkám na expedici? Protože jsme nevěděli, do čeho jdeme.

Asi před třemi týdny, nám do školy přišla pozvánka ze SOU ve Valašských Kloboukách, která nesla název "POZNEJ ŘEMESLO." Jednalo se o soutěž v oblasti gastronomie a řemesla. Soutěžit za školu mohly dva týmy.

Soutěž mně přišla zajímavá, tak jsem oslovila žáky z 8. A třídy, zda by se chtěli zapojit a vyjet reprezentovat naši školu v odvětvích, kterým není věnována taková pozornost, jako například matematice, českému jazyku, sportovním disciplínám apod.

Sestavili jsme tým chlapců, který soutěžil v poznávání technického nářadí, montáži a demontáži kola, vyvažování dveřních zárubní, řezání tvárnice, modelování dle předlohy a dalších technických aktivitách.

Sestavit druhý soutěžní tým nebylo snadné, protože se přihlásilo více zájemců, než kolik mohlo soutěžit. Nakonec jsme jeli všichni, nikoho jsem nemusela odmítnout. To by mě dost mrzelo, protože na gastro soutěž jsme se pečlivě připravovali. Ve školní kuchyňce jsme trénovali přípravu, zdobení palačinek, výrobu pomazánek a zdobení jednohubek. Žáci prolili spoustu slz, když se učili krájet cibuli. Další disciplínou bylo oddělování žloutků od bílků a poznávání koření a jiných druhů potravin.

Porota hodnotila nejenom kvalitu přípravy pokrmů, ale vše bylo vtěsnáno do časového limitu 20 minut. To už jsme museli být fakt připraveni dopředu, abychom věděli, kam sáhnout, jak vyrobit a hlavně, aby porotcům chutnalo.

Samotná vánoční soutěž byla moc pěkná, inspirativní. Líbilo se mi, jak naši žáci statečně a s chutí zápolili s dalšími týmy. Celkem soutěžilo v každé oblasti 10 týmů. Deset v oblasti řemesla a dalších 10 v oblasti gastronomie.

A jaký byl výsledek? Chlapci ještě musí strávit doma s tatínky v dílně více času, aby mohli dosáhnout na medailové pozice. A naše děvčata? Eva, Bára, Terezka? Tak těm patří velká gratulace, protože si odvezla ze soutěže 1. místo!!!!!

Díky patří Patrikovi, Adriance a Lidušce, kteří tvořili druhý gastro tým a podali velmi pěkný výkon.

Moc gratulujeme! Velký dík patří ale všem, že s nadšením a chutí do soutěže šli. Těším se na další ročník.

Jak to asi probíhalo, můžete shlédnout v naší fotogalerii.

Autor a foto: Mgr. Martina Slováčková