Zahraniční výukový kurz s Erasmem+

09.09.2019

Učit se o prázdninách? I učitel musí někdy do lavice...

Prázdniny nemusí být pro učitele nutně časem, kdy naprosto zapomene na svou práci a žije dva měsíce v nějaké bublině, kde "škola" patří mezi zakázaná slova. V rámci sebevzdělávání jsem se první červencový týden zúčastnil zahraničního kurzu, který se zaměřoval na posílení využití ICT nástrojů ve výuce. Kurz byl organizován v rámci celosvětového programu Erasmus+, který nabízí učitelům, studentům a dalším pracovníkům ve školství možnost načerpat nové nápady a inspiraci díky např. výměnným pobytům nebo právě zahraničním kurzům.

Celý kurz, vedený v angličtině, byl prakticky zaměřený a lektor poskytl opravdu širokou nabídku různých webových aplikací a nástrojů, které se dají využívat v jakémkoliv předmětu a které určitě zatraktivní jakoukoliv hodinu. Nenuceným způsobem dávají žákům možnost objevovat, zkoumat, učit se nebo si opakovat učivo, které dopředu učitel v aplikaci připraví.

Učení by už dávno nemělo být o prázdném biflování se učiva nazpaměť. V hodinách by se měl dát prostor žákům poznávat, přemýšlet, logicky uvažovat, analyzovat a docházet k výsledkům, pracovat ve skupinkách a spíše než všechno umět nazpaměť, vědět, kde se dá informace najít. Počítač, notebook, mobil nebo tablet se ve světě běžně ve školách používá a pokrok se nedá zastavit, proto je škoda nevyužít všech možností, které svět IT nabízí.

V kurzu jsem načerpal opravdu hodně inspirace. Moji žáci mohou očekávat, že si novinky budeme postupně ukazovat a používat v hodinách. Zároveň získané znalosti a dovednosti postupně předávám i svým kolegům. Postupně začínáme společně sérii mini školení, kde se budou moci naučit, jak pracovat s nejrůznějšími webovými i mobilními aplikacemi a dalšími IT nástroji. Určitě jejich snahu ocení i žáci, pro které bude výuka zajímavější a pestřejší. 

Malá ukázka toho, co bylo náplní kurzu:

https://miranahly.wixsite.com/malta 

Autor a foto: Mgr. Bohumír Náhlý